BioFlu® Hot Drink MAX
Tratament simptomatic în răceală și gripă
DCI:
Combinatii
Formă farmaceutică:
Granule pentru soluție orală în plic
Prezentare:
Cutie cu 8 plicuri
Compoziție:
Paracetamol 1000 mg, acid ascorbic 200 mg, maleat de clorfenamină 4 mg
Indicații:
Bioflu Hot Drink Max este un medicament împotriva răcelii şi gripei, care conţine trei substanţe active:
• Paracetamolul care ameliorează durerea și reduce temperatura atunci când aveţi febră;
• Maleatul de clorfenamină care reduce congestia nazală, lăcrimarea ochilor, asociate adesea cu durerea și temperatura şi acţionează asupra fenomenelor de tipul strănutului;
• Vitamina C (acidul ascorbic) care vă ajută să înlocuiţi vitamina C care se poate pierde în primele stadii de răceală şi gripă, precum și la creșterea capacității naturale de apărare a organismului, contribuind la recuperarea mai rapidă a organismului.
Bioflu Hot Drink Max este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor și răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului şi durerilor, congestiei nazale, sinuzitei, precum şi a durerii şi catarului nazal acut, asociate acesteia.
Mod de administrare:
Adulți și adolescenți (cu vârsta peste 15 ani)
Doza uzuală este de un plic Bioflu Hot Drink MAX la interval de 4 până la 6 ore, după cum va fi necesar pentru ameliorarea simptomelor, fără a se depăşi o doză maximă de 4 plicuri Bioflu Hot Drink Max în 24 de ore.
Conţinutul unui plic de Bioflu Hot Drink Max se dizolvă într-o cană cu apă caldă (aproximativ 200 ml). Se amestecă bine până la obţinerea unei băuturi cu aromă de lămâie şi se bea cât timp este cald, în maxim 30 minute de la preparare.
Nu dizolvaţi şi nu administraţi mai mult de un plic o dată (ca doză unică).
Pentru tratamentul stărilor gripale, este preferabilă administrarea acestui medicament cu apă caldă, seara, din momentul apariţiei primelor simptome.
Aria terapeutica:
respirator
Categorie:
OTC