Biofen Extra

Biofen Extra

Extra putere contra durere

INN:

Combinatii

Pharmaceutical form:

Comprimate filmate

Presentation:

Cutie cu 1 blister a cate 10 comprimate filmate

Composition:

Fiecare comprimat filmat conține 400 mg ibuprofen și 325 mg paracetamol.

Indications:

BIOFEN EXTRA 400 mg/325 mg este indicat adulților pentru:

- ameliorarea durerilor de intensitate usoară pană la moderat severă: osteo-articulare (contuzii, fracturi, luxații, entorse) inclusiv reumatismale (osteoartroze, osteocondroze, spondiloze, artrite reumatoide), mialgii, miozite, fibromialgii, lombalgii, cefalee, inclusiv cefalee de tip migrenă, dureri dentare, faringite, dismenoree;

-tratamentul simptomatic al febrei si al răcelii si gripei.

Dosage:

Adulți

Doza recomandată este de 1 comprimat filmat de 1-3 ori pe zi, administrat la intervale de minim 6 ore.

Doza maximă de Biofen Extra 400 mg/325 mg este de 3 comprimate filmate (1200 mg ibuprofen, 975 mg paracetamol) în 24 ore.

Comprimatele filmate se înghit întregi, cu un pahar cu apă, preferabil după masă.

Copii si adolescenți

Nu este indicat copiilor și adolescenților sub 18 ani.

Vârstnici

Nu este necesară ajustarea dozelor, cu excepția cazului în care este prezentă insuficiență renală, insuficiență hepatică sau au antecedente de hemoragii gastrointestinale după administrarea de antiinflamatorii nonsteroidiene; în acest caz, dozele trebuie individualizate.

Therapeutic area

analgezice

Category:

OTC

Manufacturer:

BIOFARM S.A.

ATC Code:

N2B2

APP owner:

BIOFARM S.A.